Kampania społeczna „100 lat!”

Kampania promująca bezpłatne badanie cytologiczne była przeprowadzana na terenie Małopolski jesienią 2006 roku. Był to wspólny projekt No Hau Studio i Fundacji Panteon Narodowy na Skałce realizowany w wyniku wygranego przetargu. Grupą docelową przekazu były kobiety pochodzące ze średnich i mniejszych miast i miejscowości, celem kampanii było zachęcenie do regularnych badań cytologicznych. Było to jedno z wielu działań wspierających ogólnokrajową kampanię profilaktyczną. Plakaty i materiały informacyjne mają spójną linię kreatywną – mocną i charakterystyczną grafikę.

Emocjonalny komunikat, wykorzystujący estetykę dziecięcych rysunków odwołuje się do poczucia rodzinnych więzi i odpowiedzialności za bliskich. Bohaterkami plakatu, a zarazem jego adresatkami są Mama, Siostra i Babcia – trzy pokolenia, o różnym stopniu świadomości zagrożenia jakim jest rak szyjki macicy. Hasło kampanii„100 lat!” to w ogólnym odbiorze życzenie zdrowia. Warunkiem zdrowia jest odpowiednio częste badanie. Rodzina może być motywacją, może też motywować. Decyzja oczywiście należy do odbiorcy. Pomysł i jego wizualizacja zakładają, że kontrast pomiędzy warstwą wizualną przekazu, a jego tematem ma wywołać zaskoczenie, rozpocząć proces myślowy, który ma zakończyć się decyzją: „Tak, idę się zbadać!”. Nie chcieliśmy, aby nasza kampania wykorzystywała strach, poczucie zagrożenia, woleliśmy, aby komunikat zawarty w tekście dawał pozytywny sygnał, że „jest szansa na uniknięcie choroby – regularne badanie cytologiczne”.

Kampania została rozpoczęta konferencją z udziałem lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zaproszeni dziennikarze otrzymali materiały informacyjne, którymi posługiwali się w artykułach dotyczących kampanii i działań związanych z promocją profilaktycznych badań cytologicznych. Plakat spodobał się środowisku lekarskiemu – najlepszym dowodem na to, że został uznany za dobre narzędzie informacji jest fakt, że do dziś (2010) w niektórych poczekalniach krakowskich przychodni i szpitali można zobaczyć plakaty z hasłem „100 lat!”.

Tagi: ,

KLIENT: Panteon Narodowy na Skałce